środa, 11 lipca 2012

Caffe Latte Macchiato- domowym sposobem (bez ekspresu)

Chcecie zaskoczyć swoich gości kawą z prawdziwego zdarzenia, a nie macie ekspresu? Mam na to sposób! 
Zróbcie Latte Macchiato własnoręcznie! 
Myślę, że wszyscy będą oczarowani Waszymi baristycznymi zdolnościami! 
Tylko jedna mała uwaga: możecie spodziewać się coraz częstszych wizyt na tzw. "małą czarną" (a raczej "dużą białą"). ;)
Aby przygotować latte macchiato jedynym warunkiem jest posiadanie spieniacza do mleka. Są spieniacze elektryczne, ale ja polecam te ręczne (przykładowe zdjęcie poniżej). Koszt jest niewielki (posiadam 2 spieniacze, jeden kosztował mnie ok. 25 zł, a drugi 10zł)
*W tym przepisie chodzi bardziej o technikę wykonania kawy, niż o dokładne proporcje poszczególnych składników.


Składniki:
  • zaparzone espresso (np. w kawiarce, lub zwyczajnie zaparzyć mocną kawę)
  • mleko
  •  cynamon (opcjonalnie) 
Pewną część mleka (ilość zależy od tego ile kaw chcemy uzyskać i jaki posiadamy spieniacz) należy bardzo mocno spienić, do uzyskania konsystencji prawie bitej śmietany, następnie włożyć do lodówki, aby jeszcze bardziej stężało. Kawę zaparzyć. 
Na spód filiżanki wlać gorące mleko, ilość według uznania (ja wlewam mleko do kubka i podgrzewam w mikrofali, aż zacznie wrzeć).  Na gorące mleko wyłożyć sporą ilość spienionego mleka i powolutku jednym strumieniem, wlewać gorącą kawę (najlepiej z garnuszka z dziubkiem). Kawa powinna zatrzymać się pomiędzy warstwą gorącego, a spienionego mleka.
Całość posypać cynamonem. 

 Bon Appétit!

***Cała trudność w otrzymaniu latte macchiato polega na uzyskaniu odpowiednich temperatur i gęstości poszczególnych warst, aby jedna była w stanie zatrzymać sie na kolejnej. Czysta fizyka.

Przykładowy spieniacz do mleka.

3 komentarze:

  1. Ik kan het niet lezen

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam kawę, a zwłaszcza klasyczne espresso. Zawsze podaję je w domu w eleganckiej filiżance. Filiżanki do kawy https://duka.com/pl/kawa-i-herbata/filizanki są bowiem najlepszym sposobem serwowania tego napoju. Idealnie podkreślają smak kawy oraz każdą chwilę w czasie delektowania się nią. W zależności od typu kawy używa się różnych filiżanek oraz szklanek, które przeważnie mają odmienną wielkość.

    OdpowiedzUsuń