piątek, 9 stycznia 2015

"Chleb" Jeffrey Hamelman

Chyba nie ma na naszym polskim rynku lepszej pozycji o pieczeniu i manufakturze chleba niż książka "Chleb. Techniki wypieku przepisy, wskazówki" Jeffrey Hamelman. Sam autor jest zawodowym piekarzem i z wielkim zapałem dzieli się swoją wiedzą z czytelnikami do których zaliczają się zarówno amatorzy jak i prawdziwy zawodowcy. Jak sam zresztą pisze "Cel, jaki przyświecał mi podczas pracy nad drugim wydaniem, był prosty - przygotować książkę, która jak najpełniej ujmie temat. Nie mam żadnych sekretów, które trzymam tylko dla siebie. (...) Wielki Raymond Calvel powiedział : La verite sort du four (Prawda wychodzi z pieca)."
Chcecie dowiedzieć się więcej o tej fantastycznej książce?
Przeczytajcie moją recenzję. :)


Książkę zakupiłam już jakiś czas temu w zasadzie zaraz po tym jak w naszych księgaranich ukazało się polskie tłumaczenie. W między czasie zdążyłam przetestować już kilka przepisów - wychodzą wspaniale co chyba jest najlepszą reklamą dobrej książki kulinarnej. Nie zawsze piękne zdjęcia i cudowna oprawa książki gwarantują znakomite przepisy. A to książka jest inna...skromna, nie rzuca się w oczy na sklepowych półkach, nie zawiera też ogromu kolorowych zdjęć, ale za to zawiera bezcenna treść, której długo poszukiwałam. Oj naprawdę długo czekałam na taką pozycję, która pozwoli mi dokładnie zrozumieć jak tworzy się, dokarmia i hoduje zakwas, jak miesza się natlenia i składa ciasto. Co to jest autoliza, fermentacja wstępna i końcowa. Ponadto w książce znajdziemy dokładny opis składników używanych do wypieku pieczywa, a także ich funkcje. Gwarantuję, że tak dokładnie przekazanej wiedzy nie znajdziecie nigdzie indziej. Kolejno autor przedstawia nam techniki ręcznego wyrabianie ciasta, gdzie znajdziemy bardzo precyzyjne szkice, które pozwolą nam w 100% zrozumieć istotę dobrze wyrobionego ciasta, jak również poprawnego nacinania, a nawet prawidłową postawę i podnoszenie ciasta (co dotyczy głównie zawodowców, ale i nam taka wiedza może się przydać). A dalej mamy już całą plejadę przepisów na pieczywo na zaczynie zawierającym drożdże, na zakwasie, żytnie na zakwasie, bez zakwaszanej mąki itd.
Jest też rozdział w którym znajdziemy techniki zaplatania pieczywa, a niektóre z nich naprawdę mi zaimponowały i ciężko szukać takich metod w Internecie, a tu w jednej książce wszystko za jednym zamachem. :) Wszystkie podane przez autora przepisy zawierają 2 miary, jedna dla zawodowych piekarzy i na duże ilości pieczywa, a druga dla nas, domowych wytwórców aromatycznych bochenków na ilość odpowiednią do domowych potrzeb. Choć początkowo przepisy i cały opis może wydawać się skomplikowany (głównie przez używanie profesjonalnych zwrotów) nie obawiajmy się, doczytajmy dokładnie przepis, a przecież zawsze możemy zdać się na swoją intuicje.
Podsumowując polecam tą książkę wszystkim zapaleńcom domowego wypieku pieczywa, uważam że będziecie w pełni usatysfakcjonowani, a konsumenci nie będą mogli wyjść z podziwu Waszych piekarniczych zdolności.
Autorowi składam wielkie gratulacje i jestem pełna podziwu dla jego wiedzy, zdolności i zaangażowania do pracy. Z przyjemnością skosztowałabym chociaż "piętki" upieczonego przez niego bochenka. :)


Jeśli jesteście ciekawi jak wyszły mi przepisy z książki zobaczcie :

1. Chałka

6 komentarzy:

 1. Mam :) Czyta się ją z przyjemnością, to takie kompendium wiedzy. Mam nadzieję, że moje chlebki z czasem będą tak piękne i smaczne jak te w książce :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak to prawda, ja też marzę aby moje wypieki były tak pięknej urody jak w książce, do tego podziwiam ogromną wiedzę autora :)

   Usuń
 2. Miałam w ręce,ale odłożyłam na półkę i już tego żałuję...będę zaglądać do Ciebie po inspiracje i instrukcje:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aguś książka naprawdę warta uwagi :) będzie mi bardzo miło gościć Cię na blogu! :)

   Usuń
 3. Bardzo polecam https://seo-sklepy.blogspot.com/ stronę na której znajdziecie wiele artykułów na temat pozycjonowania witryn.

  OdpowiedzUsuń