czwartek, 16 października 2014

"Wielki Leksykon Kulinarny" F.Jurgen Hermann

Wiecie co to jest kamaboko, pannhas lub rai-shi? A może zastanawialiście się kiedyś jak przyrządzane są raki magenta, co to jest przyprawa do labskaus lub jak robi się zrazy nelsona? Wszystkie odpowiedzi na te i wiele innych pytań znaleźć można w "Wielkim Leksykonie Kulinarnym" napisanym przez F.Jurgen Hermanna.
Jaka jest moja opinia na temat tej encyklopedii? Zapraszam do przeczytania mojej recenzji.


Jeśli jesteście kulinarnymi maniakami lub lubicie znać odpowiedź na każde pytanie szczególnie z tej dziedziny to ten obszerny leksykon jest właśnie dla Was.
Książka jak każda encyklopedia zawiera alfabetyczne tłumaczenie przeróżnych wyrazów i zwrotów z dziedziny kulinarnej, w sumie ponad 17000 haseł. Można w niej znaleźć naprawdę niespotykane wyrażenia jak mu-err, czyli wschodnioazjatycki grzyb nadrzewny, nazywany także uchem Judasza lub uszakiem bzowym, a także znajdziemy tłumaczenia pospolitych potraw i produktów jak, np. opis lodów włoskich, knedli czeskich, komosy i wiele, wiele innych. Leksykon  zapoznaje nas ze składnikami klasycznych i międzynarodowych potraw.
Książka okraszona jest kilkoma małymi obrazkami, a także znajdziemy w niej kilka przepisów na niektóre dania w tym na farsz muślinowy z soli, bifteki, glas wołowy i inne.
Autor we wstępie adresuje książkę przede wszystkim osobom związanym z dziedziną kulinarną, tzn. pracownikom gastronomi, technikom żywienia i osobom pracującym w handlu artykułami spożywczymi, jednak również poleca ją wszystkim , którzy chętnie gotują i pasjonatom. Podsumowując uważam ten leksykon za bardzo pomocną i ciekawą książkę ale tylko dla prawdziwych zapaleńców i zainteresowanych sztuką kulinarną, ponieważ ma znacznie skonkretyzowaną tematykę.
Cena okładkowa to 99,90 zł, wydawnictwo Rea, rok wydania 2013.


Instagram

2 komentarze: