czwartek, 28 sierpnia 2014

"Sekrety Domowej Kuchni Włochów" Suzanne Carreiro

Lubicie kuchnie włoską? Hmm...chyba wszyscy ją uwielbiają. I wcale nie uważam, że jest przereklamowana, bo naprawdę jest genialna za swoją prostotę, świeżość, aromaty i kompozycje smakowe.
A jeśli chcecie spróbować swoich sił w tych włoskich klimatach przydałyby się jakieś wskazówki i przepisy na prawdziwe i tradycyjne dania.
Czy takie można znaleźć w książce "Sekrety domowej kuchni Włochów" Suzanne Carreiro?
Zaraz się przekonacie. ;)


Jak pisze autorka Suzanne Carreiro książka którą chcę Wam dzisiaj przedstawić powstała z miłości do kuchni i kultury włoskiej. Aby tą kuchnie lepiej poznać Suzanne zamieszkała na kilka miesięcy w Umbrii, gdzie uczyła się języka i poznawała tajniki kulinarne od rodzin z którymi się zaprzyjaźniła, a także od zawodowych kucharzy. Autorka poznała tam zwyczajne umbryjskie życie różnych grup społecznych szczególnie tych, które mają styczność z gotowanie i przygotowywaniem posiłków jak,  kucharze, rzeźnicy, myśliwi, ludzie uprawiający oliwki i zajmujący się winnicami, poznała to co naturalne i codzienne.
Takie zaangażowanie w powstanie książki może nam dać pewność, że zawarte w niej porady i przepisy są rzeczywiste i pochodzą prosto z umbryjskich kuchni.
Książka jest też poniekąd pamiętnikiem Suzanne z tamtego okresu. Zawarła w niej kilka wspomnień i ciekawych historii, które jej się tam przytrafiły. Tłumaczy czym jest kuchnia umbryjska, jaka jest jej różnorodność, a także opowiada o krajobrazach które można tam zobaczyć z takim zaangażowaniem, że prawie można przenieść się w tamte okolice bez wychodzenia z domu.
Dalej pojawia się część coraz bardziej kulinarna, która zaczyna się od kilku uwag autorki, np. o używaniu soli w przepisach. I w końcu przechodzimy do meritum, czyli części z przepisami. Każdy przepis okraszony jest wskazówkami, poradami i sporym opisem dzięki czemu możemy dokładnie odwzorować przygotowanie dania, tak jak robi to prawdziwa włoska Pani Domu. Możemy dowiedzieć się między innymi jak przygotowywać pomidory passati, jak zrobić idealny makaron, z czym podawać gnocchi, jak opiekać kasztany , jak czytać etykiety na winach oraz czym jest DOC, DOCG i IGT. Niektóre przepisy okraszone są także wspomnieniami autorki, które jeszcze bardziej przenoszą nas w krainę Italii. Książka podzielona jest na 10 rozdziałów, które bardziej związane są z osobistymi wydarzeniami autorki, niż tematyką potraw, ponieważ mamy działy takie jak "Dwie siostry- Le due sorelle", "Mój nauczyciel i dwie kuzynki - Il mio professore e le due cugine" czy "Festyny i inne wydarzenia - Le sagre e gli eventi".
Przykładowe przepisy zawarte w książce to: ciasteczka z konfiturą (fagottini di risotta), focaccia z cebulą (schiacciata con cipolla), grillowana cukinia z ziołową bułką tartą (zucchini alla griglia), ciasto migdałowe (crescionada), lasagne z ragu (lasagne con sugo), warzywna babka (sformato di verdure), zupa z groszku (zuppa di cecere), ziemniaki duszone w winie (patate sotto cenere) i wiele, wiele innych.
Pod koniec książki znaleźć można przewodznik po świecie win i informacje o umbryjskich produktach i samym regionie, jak również adresy restauracji, hotelów, winiarni itd.
Książka nie posiada obrazków, jednak opisy są tak rozbudowane, że bardzo szybko nasza wyobraźnia zaczyna działać i możemy stworzyć swój własny obraz przedstawianego posiłku, choć oczywiście szkoda, że autorka nie zamieściła zdjęć pięknej Umbrii. Książkę promują : kulinarni.pl, SMAK, durszlak.pl, gotujmy.pl, magazyn kulinarny KUKBUK oraz Basia Ritz.
Cena okładkowa to 44,90 zł, wydawnictwo Pascal, rok 2013.
Podsumowując ja jestem zdecydowanie ZA i polecam Wam tę książkę, jeśli chcecie czegoś więcej niż tylko samych przepisów. Warto dodać tą pozycję do swoich kulinarnych zbiorów. :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz